Dávkovanie a nedávkovanie na pracovnom pohovore

Pracovné pohovory môžu byť hektické. Pri takom množstve uchádzačov, ktorí sa uchádzajú len o jedno pracovné miesto, je veľmi ľahké sa pomýliť a urobiť chybu, ktorá vás môže stáť vysnívanú prácu. V nasledujúcom texte nájdete niekoľko zásad, ktoré vám pomôžu získať prácu snov. Prečítajte si ich, pochopte ich a využite ich.

Oblečte sa tak, aby ste urobili dojem. Vždy sa uistite, že váš vrchný odev je čistý, vyžehlený a reprezentatívny. Seďte rovno, s pohodlne prekríženými nohami. Vďaka tomu sa nebudete vrtieť a udržíte očný kontakt. Počas pracovného pohovoru sa často pýtajte.

Je dôležité udržiavať očný kontakt s osobou, ktorá vedie pohovor, počas celého pracovného pohovoru. Buďte priateľskí, ale za každých okolností zostaňte profesionálni. Nikdy sa nenakláňajte dozadu ani neodvracajte pohľad od osoby vedúcej pohovor. Ak však potrebujete, položte otázky tak, že sa mierne nakloníte dopredu, napríklad: „Zopakujme si niektoré požiadavky na pracovné miesto“ alebo „Povedzte mi o situácii, keď…“.

Pri odpovediach na všetky položené otázky si premyslite svoju odpoveď a to, ako bude znieť pre poslucháča. Používajte vhodný žargón a dbajte na to, aby ste pôsobili znalostne a skúsenostne. Predtým, ako začnete hovoriť, sa uistite, že máte k dispozícii všetky fakty a dôkazy. Ak máte pracovnú históriu, mali by ste ju zdôrazniť. Ak hľadáte konkrétnu pozíciu, tieto informácie by mali byť uvedené konkrétne. Dodržiavanie týchto zásad „dos“ a „don’t“ pri pracovnom pohovore zabezpečí, že budete pôsobiť čo najlepšie pripravení.

Je dôležité zachovať pevný postoj. To naznačuje pevné odhodlanie pre danú prácu a ukazuje personalistovi, že ste si vedomí pracovných povinností a viete, ako sa v súvislosti s nimi správne správať. Udržanie uvoľneného postoja môže byť spočiatku ťažké, ale dá sa to zvládnuť tréningom. Dodržiavanie týchto zásad „robiť a nerobiť“ pri pracovnom pohovore zabezpečí, že si osoba, ktorá vedie pohovor, všimne zásadný rozdiel vo vašom vzhľade a správaní.