Na čo sa vás pýtajú na pracovnom pohovore?
Ak sa chcete dobre pripraviť na pracovný pohovor, môžete sa pripraviť na to, čo sa vás pýtajú. Jednou z najlepších príprav, ktoré môžete urobiť, je to, čo môžete povedať, aby ste zdôvodnili svoje predchádzajúce pracovné skúsenosti a vzdelanie.
Odpovedajte múdro a zamerajte sa na pozíciu a spoločnosť, o ktorú sa uchádzate.
Reklama
Na čo sa vás pýtajú na pracovnom pohovore? Častou otázkou býva, či zostanete pracovať dlhodobo. Ale nebojte sa: anketár nehľadá dokonalú odpoveď. Namiesto toho bude chcieť zistiť, či dokážete pracovať s kultúrou a hodnotami spoločnosti. Odpovedajte múdro a sústreďte sa na pozíciu a spoločnosť, do ktorej sa hlásite. Nezabudnite zopakovať, ako je táto pozícia v súlade s vašimi dlhodobými cieľmi.
Prvá otázka sa týka vašich profesionálnych cieľov. V odpovediach nebuďte príliš osobní a nehovorte o svojich problémoch s predchádzajúcim zamestnávateľom. Nerobte zo svojho bývalého zamestnávateľa hlupáka. Nezmieňujte sa o ťažkých šéfoch, náročných kolegoch alebo iných problémoch. Odpovede si nechajte pre seba. Snažte sa svoje odpovede formulovať na základe svojich silných stránok a zručností. Môžete tiež uviesť príklady svojej práce súvisiacej s danou spoločnosťou.
Keď sa vás personalisti pýtajú na vaše kariérne ciele, chcú zistiť, aké sú vaše ciele. Povedzte im, prečo je táto pozícia pre nich vhodná, ale vyhnite sa rozprávaniu o minulosti. Nezmieňujte sa o ťažkom šéfovi, ktorého ste mali, ani o problémoch s kolegami. Nehovorte zle ani o svojom súčasnom zamestnávateľovi. Ak si hľadáte novú prácu, nehovorte o svojej poslednej práci. Personalistu bude zaujímať, či ste otvorení výzvam a učeniu sa novým úlohám.
Otázky
Ak sa obávate, čo by mohli hľadať, mali by ste sa pripraviť na otázky zamestnávateľa. Nižšie je uvedený príklad:
Prečo by sme mali zamestnať práve vás?
Otázka, ktorú vám pravdepodobne položia na pohovore, znie: „Prečo by mali zamestnať práve vás?“. Odpoveď na túto otázku rozhodne o tom, či prácu dostanete. Musíte zamestnávateľa presvedčiť, že ste najlepším kandidátom na dané pracovné miesto. Zamestnávateľ vás bude posudzovať na základe viacerých faktorov, okrem iného na základe vašej kvalifikácie, zručností, osobných vlastností a skúseností.
Opýtajte sa spoločnosti sami
Nakoniec sa opýtajte spoločnosti. Ak sa ich napríklad opýtate, čo chcú od potenciálneho zamestnanca, môžete im povedať, že máte o túto prácu skutočný záujem. Preto by ste sa mali snažiť dať zamestnávateľovi najavo, že máte o pozíciu záujem a že sa chcete o spoločnosti niečo dozvedieť.
Reklama